Anasayfa Akademi Markalar Nasıl Second Screen İzleyicisine Ulaşabilir?
Markalar Nasıl Second Screen İzleyicisine Ulaşabilir?

Markalar Nasıl Second Screen İzleyicisine Ulaşabilir?

1

Mobil aygıtların günlük hayatımızdaki yeri her geçen gün artıyor.

Bu enerji cümleyi kurduktan hemen sonra, Maslow‘un ihtiyaçlar hiyerarşisi piramidine bir de telefonu eklesek mi bilemedim…

Profesyonel iş yaşamımda hep TV ve ulaşım sektörüne yakın çalışmış olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmeliyim; bu sebepten AFİ‘ye teşekkür ederim.

Pek çoğumuz her hangi bir TV kanalını izlerken, cep telefonlarımız ya elimizde ya da koltuk yastığının altında durur. Tabi bu durumun doğmasındaki asıl neden, mobil cihazların multiple need ihtiyaçlarımızı giderecek şekilde tasarlanmış olmaları, yaşamlarımızda sabit bir yere sahip olmaya başlamalarını sağladı.

Bilgiye sınırsız erişimimiz

clomid 50mg kaufen

,  içeriği tüketme veya içeriği değiştirme (Wikipedia ile yeniden tarih yazmak) olanağı sağladı. Bir zamanlar eğlence alanı olarak düşünülen etkinlikler (TV İzleme) artık telefonlarımızın da katılımı ile çoklu bir görev tamamlamaya dönüşüyor. Tam da bu noktada The Hollowyood Reporter‘ın yaptığı bir ankete göre;

[quote_box name=””] Ankete katılanların %79’u televizyon izlerken Facebook’ta geziniyor, yüzde 41’i izledikleri program hakkında tweet atıyor.Paylaşım psikolojisine baktığımızda, katılımcıların yüzde 51’i programla ilgili paylaşımlarını diğer izleyicilerle bağ kurma isteğiyle yapıyor. Bu da izleyicinin tanıdık-tanımadık çevresi ile etkileşime geçmesi, ortak bir amaç etrafında konuşması demek oluyor.[/quote_box]

The Hollowyood Reporter’ın bu araştırması,  TV izlerken mobil cihaz kullanma olgusunun kullanıcı tarafında ciddi manada geliştiğini göstermektedir. Mobil hayatımıza “ikinci ekran” olarak giriyor ve izleyicinin görüşlerini beyan ettiği sosyal mecralar reyting ölçümlemelerinde kullanılmaya başlanıyor.

Second Screen (İkinci Ekran) nedir?

Aynı anda farklı amaçlar için birden fazla ekranın kullanılması durumudur.
Televizyon izlerken, akıllı telefon, tablet, ipad vb. cihazların kullanılması, bu duruma örnek olarak gösterilebilir.(Ekşisözlükten Aparılmıştır.)

Sosyal medya reytinglerine etki edecek şekilde

mentalhealthcare.website

, kitleniz ile doğru zamanda tepki veren bir mesaj nasıl oluşturulur?

Verileri Doğru Okuyun!
İçeriklerinizden elde ettiğiniz verilere göre hedef kitlenizi kategorilere ayırın. Hedefli içerik çalışmalarınızı bu kategorilere göre yapın. Bu sayede hedefli içerik çalışması, içeriklerinizin daha fazla insana ulaşmasını sağlayacaktır. Bunun içinde ilk ve en önemli dataların doğru bir biçimde okunarak, kategorilere ayrılmasıdır.

RealTime iletişim ile Allways On iletişim İçeriklerini Ayırın!
TV yayını yapan kuruluşlar genelde, yayın öncesi, sonrası ve yayın günü olmak üzere 3 farklı içerik planı çalışmaktadır. En azından @YusufDahi ve @MahmutFurkanErkan böyle bir çalışma yapıyordu ki böyle güzel bir ekibim olması mutluluk verici bir şey. Bu iki sektör profesyoneli, yönettikleri dizi projelerinde kitlenin heyecanını hem diri tutabiliyor hem de yayın esnasında second screen kullanıcılarının, paylaşmak istedikleri materyalleri anlık bir biçimde sosyal medyaya yüklüyorlar. Bu çalışma sayesinde izleyiciler, hem sosyal medyadan daha fazla görüş beyan edebiliyor, hem de dizi içeriğini paylaşıyor. Bu sebepten

buy cheap kamagra online

, second screen izleyicisini yakalamak için, içeriklerinizi öncelikle zamana göre ayırmalı ve TV ekranındaki yayına paralel olarak sosyal medyadaki kitlenizle paylaşmalısınız.

Hashtag’inizi Kuşak Yazısı Olarak TV Yayınından Eksik Etmeyin!

Yayın esnasında, secondscreen kullanıcılarını rahatlıkla takip edebileceğiniz hashtag’ler oluşturup kuşak yazısı olarak eklemeye özen gösterin.Bu etiketleri oluştururken, Twitter kullanıcısının ilgisini çekecek, ancak TV’deki içerik ile ilişkili olacak hashtag’ler tercih etmeye dikkat ediniz. Tabi bu hashtag’ler belirlenirken  gündeme de dikkat ediniz ve hashtag’inizi son 1 saatte belirleyiniz.

Topluluk Yönetimini Hesaplarınızdan Eksik Etmeyin!

İster TV sektörü olsun, ister başka bir sektör olsun hiç önemli değil. Sosyal medyada büyük bir hesaba veya etkileşimi yüksek bir sayfaya sahip olmak istiyorsanız, ön koşul iyi bir içerik üretimi olsa da en önemli koşul kitle ile iletişim kurmaktır. Nitekim topluluk yönetimi yapılan sayfalar daha çok etkileşim elde etmektedir. Dizi hesabının bir kullanıcı ile etkileşime geçiyor olması, izleyicileri dizi hakkında daha fazla içerik üretmeye teşvik etmektedir. (Tecrübe ile sabittir.)

Sosyal Medya Optimizasyonuna Çok Dikkat Edin!

İçeriğinizin çok iyi olması veya internette takipçileriniz ile paylaşılması iyi etkileşim alacağı anlamına gelmez. Çoğunlukla YouTube ve Facebook gibi mecralar, arama motoru optimizasyonu gibi sosyal medya optimizasyonlarına ihtiyaç duyar. Video yüklemelerinizi yaparken bu optimizasyonları yapmaya özen gösteriniz.

Başlangıçta bu noktaları yaparak, second screen izleyicisini yakalamama ihtimaliniz neredeyse yok. Yine mi olmadı, bir mail kadar uzaktayım, the@ahmetbeliktay.com‘da konu ile ilgili konuşmayı ve bilgi alışverişinde bulunmayı çok isterim.

Bu video da şurada dursun belki seveni çıkar. Video kapak görseline takılmayın 🙂

 

 

Sevgiler…

OKU  Kamil Mehmet Özkan İle AFILi Sohbetlerde Görüştük
Ahmet Beliktay 2011 yılında dijital medya sektörü odaklı ve sosyal medya odaklı blog olan Aristolog.com‘u kurdu. Ahmet Beliktay, Ağustos 2015’ten itibaren Akıl Fikir İşleri (AFI) Şirket Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Yorum(1)

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir