Anasayfa Blog Sosyal Medya Takip Tüneli: AnadoluJet
Sosyal Medya Takip Tüneli: AnadoluJet

Sosyal Medya Takip Tüneli: AnadoluJet

0

Sosyal medya ve anadolu jet… AnadoluJet 23 Nisan 2008 yılında “Uçmayan Kalmasın” sloganı ile THY tarafından kuruldu. THY’nin gelir düzeyi düşük tüketicileri yakalamak için açtığı bu şirket “[highlight]iç hatlarda[/highlight]” yolcu sayılarının artmasını sağlamıştır. Marka pazarlama faaliyetlerinde tüm düşük maliyetli havayollarının yaptığı gibi “[highlight]maliyet[/highlight]” üzerine kurgulamıştır. Havacılık sektörü her geçen gün büyüyorken, AnadoluJet’in bir pazarlama mecrası olarak sosyal medyayı nasıl kullandığını değerlendirdik.

sosyal medya ve anadolu jet

Üye Sayısı ve Hakkında Konuşanlar

AnadoluJet’in Facebook sayfasını şu anda 233,759 kişi beğenmiş durumda, 2,101 kişi sayfa hakkında konuşuyor. Sayfa hakkında konuşanlarla, sayfayı takip edenler karşılaştırıldığında; sayfa hakkında konuşanların rakamının çok küçük kaldığı görülecektir.

sosyal medya ve anadolu jet

İçerik Girme Sıklığı ve Etkileşim

AnadoluJet günlük olarak genelde tek içerik girmektedir. Girmiş olduğu içerikler 39 ile 300 beğeni arasında olup, 100’e yakın yorum ve paylaşım almaktadır. Bu açıdan başarılı bir içerik stratejisi benimsemişlerdir. İçeriklerin konu başlıklarını genelde; turistik öğeler ve AnadoluJet kampanyaları oluşturmaktadır. Genel olarak üyelerini etkileşime geçirecek içerikler üretmektedir: “Dört bir yanı cennet ülkemizde sizin favori tatiliniz hangisi?” Üyelerinin yazmış olduğu sorulara cevap veren AnadoluJet başarılı bir müşteri ilişkiler çalışması yürütmektedir.

sosyal medya ve anadolu jet

Sosyal Medya Kampanyaları

AnadoluJet başarılı bir müşteri ilişkiler yürütüyor olsa bile, sosyal medya tabanlı kampanyalar gerçekleştirmemektedir. Markanın sahip olduğu indirim ve fırsatların duyurumunu gerçekleştirmekle yetinmiştir.

sosyal medya ve anadolu jet

Sekmeler

AnadoluJet iki sekme kullanmaktadır. İlk sekme Online İşlemler: Bu sekmeden yolcularına ya da yolcu adaylarına istediği pek çok işlemi yapabileceği bir ekran sunmaktadır. İnteraktif bir görünüme sahip olan bu sekmenin, sayfa kullanıcıları tarafından aktif olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Twitter sekmesinde

, AnadoluJet’in resmi Twitter sayfasının akışı yer almaktadır.

Her iki sekme de sade ve güzel tasarımları ile dikkat çekmektedir.

sosyal medya ve anadolu jet

Görsel Seçimleri

AnadoluJet görsel ve metin uyumuna dikkat etmektedir. Ancak bazı görsellerinde çok fazla metin kullanarak karmaşık bir görünüme sahip görseller paylaşmıştır. Kullanmış olduğu görsellerin neredeyse tamamına yakınında marka logosunu kullanmaktadır. Bu sayede görselin paylaşıldığı her yerde AnadoluJet branding’i yapılmaktadır.

sosyal medya ve anadolu jet

Twitter

AnadoluJet Twitter tarafından onaylanmış bir hesaba sahiptir. AnadoluJet’in Twitter sayfasında 52.000’e yakın takipçi bulunmaktadır. Üyeleri ile proaktif bir iletişim sürdürmekte ve sürekli olarak üyelerinin bazılarına cevap vermektedir. İçeriklerindeki görsel yüklemelerini Twitter’a özel olarak gerçekleştirmektedir. Ancak, tweetleri çok fazla etkileşim almamaktadır.

OKU  İçerik Üreticileri İçin IGTV Nedir

Genel Yorum

AnadoluJet başarılı bir sosyal medya stratejisi sürdürmektedir. Ancak daha da başarılı olabilmesi için:

  • Günlük içerik sayısını arttırması gerekiyor.
  • İçeriklere reklam alması gerekiyor
  • Sosyal medya tabanlı kampanyalar gerçekleştirmesi gerekiyor.

Ahmet Beliktay 2011 yılında dijital medya sektörü odaklı ve sosyal medya odaklı blog olan Aristolog.com‘u kurdu. Ahmet Beliktay, Ağustos 2015’ten itibaren Akıl Fikir İşleri (AFI) Şirket Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir