Anasayfa Dijital İletişim Sosyal Medya ve Yaratıcı İpuçları
Sosyal Medya ve Yaratıcı İpuçları

Sosyal Medya ve Yaratıcı İpuçları

1

Markalar ve bireyler için yapılan sosyal medya yönetimi, 3 ay gibi bir süre geçmeden rutine dönüşebilmektedir. Bu rutin denge, müşterinize veya ajansınıza karşı olan inancınızı ciddi oranda sarsabilmektedir. Ajanslar ve markalar içeriklerinin daha fazla insana ulaşması için “reklam” aksiyonunu hayata geçirirler, ama “sponsorlu” reklamlar, kullanıcılar tarafından pek samimi bulunmayabiliyor (yoksa bulunuyor mu?) Peki yapmış olduğunuz içerik yönetiminin yeteri kadar virallik elde etmediği durumlarda, bir posta 100 TL’ lik reklam vermek dışında ne yapabilirsiniz?

Tabi ki yaratıcı içerikler üretmeye, daha fazla vakit ayırırsanız 100 TL’ niz cebinizde kalır ve viral sonuçlar elde edebilirsiniz. Tabi ki bu yazıldığı kadar kolay bir şey değildir. Günümüzde tüm markalar viral içerikler üretmeye çalışmaktalar. Yeniliklerin ve buluşların yayılması için öncüler gerekmektedir. Sosyal medya da trendlere yön verenler ve trendleri oluşturanlar çoğu zaman büyük markalar oluyor. 2015 yılının kış aylarında başlayan Oreo furyasını hatırlamayan yoktur sanırım.

Bir örnek paylaşmak doğru olacaktır:

2016 yılı “içerik pazarlamasında” içerik türlerinin çeşitleneceği bir yıl olacak. Hadi bir kaç örnek ile yazımızı tamamlayalım:


 

Facebook Videoları YouTube Videoları Kadar Ses Getirecek

Honda’nın YouYube projesini hatırlarsınız. Facebook yeni getirmiş olduğu 360 derece video özelliği ile hem dikkatleri kendi üzerine çekti hem de pek çok markanın

Psoriaasi tiedotus

, bu yenilik ile içeriklerin üretildiği bir mecra haline geldi. Video konusunda Facebook 2016 yılında YouTube’a daha çok kafa tutacağı gibi, video projelerinin daha fazla ön plana çıktığı mecra olacaktır. 360 derece video örneklerinden en çok StarWars’ı beğendiğim için ona aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Star Wars’dan Jakku Çölü etrafında hız: Bu sürükleyici 360 deneyimi ile Güç Uyanıyor Facebook için özel olarak oluşturuldu.Posted by Star Wars on 24 Eylül 2015 Perşembe


3D Creativity

3 boyutlu tasarımlar bu yıl yine çok fazla tercih edilen yaratıcı içerik türlerinden biri olacak. Ancak tavsiyem çok fazla abartmayın, zira fazlası markanıza yönelik “olumsuz” fikirlerin üretilmesini sağlatabilir.

newbalance (@newbalance) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (

,sans-serif; font-size: 14px; line-height: 17px;” datetime=”2015-11-19T14:04:05+00:00″>19 Kas 2015, 06:04 PST)

GIF Üretmeyeni Dövecekler

Tumblr’ın yeniden büyük trafikler çekmesi, Facebook & Twitter’ın GIF’lere izin vermesi sayesinde oldu ama hadi neyse… 2016 yılında fotoğraf kullanımları, yerlerini (çoğu zaman) GIF’lere bırakacak gibi. Ancak GIF yaparken dikkat edilmesi gereken şey, 5 fotoğrafın üst üste konmasından ziyade yaratıcı bir metne hizmet eden içeriklerin üretilebilmesidir. Örneğin, Filinta dizisinin yapmış olduğu içerik türü de buna örnek olabilir. 


Hangi #Filinta karakterisin?Gif’i durdur yoruma yaz!Posted by Filinta on 10 Aralık 2015 Perşembe

Vine

Vine sihirbazlığı hala çok ilgi çekici… Microduction güzel işler üretiyor. Şapka çıkarıyor ve daha fazla bir şey diyemiyorum.

#SosyalMesaj: Yaratıcı içeriği her marka arzular ama “gerçekten bütçesi ve fikri olanlar” bu içeriğe erişebilir…

OKU  YouTube Stories Açıldı!
Ahmet Beliktay 2011 yılında dijital medya sektörü odaklı ve sosyal medya odaklı blog olan Aristolog.com‘u kurdu. Ahmet Beliktay, Ağustos 2015’ten itibaren Akıl Fikir İşleri (AFI) Şirket Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Yorum(1)

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir