Anasayfa Pazarlama Sahte Influencer Nasıl Tespit Edilir?
Sahte Influencer Nasıl Tespit Edilir?
1

Sahte Influencer Nasıl Tespit Edilir?

1

Influencer Marketing, reklam sektörünün içinde hızlı büyüyen alt kollardan biri.  2017 yılında Instagram Influencerlarına 2 milyon dolara yakın bir ücret harcandı. 

Influencer Nedir?

İnsanların davranışlarına etki edebilecek kişidir. Günümüzde, sosyal medyada insanlara “fikir veren, kanaat oluşturabilen veya içeriği yayan kişiler” için kullanılmaktadır.

Peki çok Infleuncer gerçekten, sahip olduğu kitlenin tamamına gerçekten ulaşabiliyor mu? 

Markalar Influncer’lar ile iş birliğine girişmeden önce, birlikte çalışmayı planladıkları Infleuncer’ı ciddi manada incelemeleri gerekmektedir. Günümüzde bir infulencer’ın 500 binden fazla takipçisinin olması, alışılmadık bir durum değil. Çünkü çoğu influencer, sahte takipçileri, satın alması veya sahte takipçi elde edebileceği 3.partiler kullanması konusu ciddi bir problem halini almış durumdadır.

Influencerlarla çalışmayı planlayan markaların öncelikli arayışı, organiklik ve samimiyet olmalıdır. Bu sebepten “gri alanların” gittikçe arttığı bu pazarlama iletişimi yolunda, influencer’ı ve kitlesini ciddi manada araştırmak önem arz eder.

Peki, Doğru Infleuncer Nasıl Seçilir?

1- Sahip Olduğu Kitleyi İnceleyin!

Markanız için seçmeyi planladığınız Influencerı seçmeden önce, reklam veya pazarlama çalışması yapacağınız hesabın sahip olduğu kitleyi inceleyin. Bu kitle size büyük oranda bilgi veriyor olacaktır. Infleuncer’ın sahte takipçilere sahip olduğunu

buyantibiotics.website

, bazı küçük ve basit, “benzerliklerle” çözebilirsiniz.

  • Çok fazla, fotoğrafı olmayan takipçilere sahip olması,
  • Takipçilerinin, az fotoğraf paylaşan ve az takipçi sayısına sahip olmaları, (100 hesabın, tamamınında 20 fotoğraf paylaşmış olması ve 50 kişiyi takip ediyor olması gibi…)
  • Alakasız veya spam yorumlar alması. Aynı yorumu defalarca alması

    Buy Generic stromectol Online

    ,

  • Takipçi satın alma sistemlerini takip ediyor olması,

2- Takipçiye Oranla, Hesabın Aldığı Etkileşim

Bir hesabın 1 milyona yakın takipçisi varken, hesabının ciddi manada, binden fazla yorum ve beğeni alması beklenebilir. Markanın iş birliği yapacağı hesabın takipçi sayısına oranla aldığı yorumu karşılaştırması durumu çözebilir. Çok sayıda takipçiye sahip olmasına rağmen düşük etkileşim oranlarına sahip Instagram hesapları büyük ihtimalle sahte takipçiye sahiptir. Bir hesap için toplam takipçi

cialis uk

, bölü, beğeni ve yorum sayıları toplanarak, “etkileşim ortalaması” bulunabilir.

3- Bir Uygulamayı Referans Alın!

Eğer takipçiler üzerinden bir arayışınız var ise, manuel yolla karşılaştırmalar yaparak çok fazla zaman kaybedebilirsiniz. Bunun yerine, bu alanda hizmet veren bir uygulamayı referans alarak karşılaştırmayı çok hızlı bir biçimde yapabilirsiniz. Bunun için socialauditpro (ücretli), FollowerCheck (ücretsiz) ve socialblade sitelerini kullanabilirsiniz.

Bir de sevdiğim bir gönderimi buraya bırakmak isterim:

Bu üç adım planladığınız sonuca sizleri ulaştırabilecek, kolay bir seçenektir.Yine mi olmadı, bir mail kadar uzaktayım, the@ahmetbeliktay.com‘da konu ile ilgili konuşmayı ve bilgi alışverişinde bulunmayı çok isterim.

OKU  Dijital Strateji ve 5 Temel Adım
Ahmet Beliktay 2011 yılında dijital medya sektörü odaklı ve sosyal medya odaklı blog olan Aristolog.com‘u kurdu. Ahmet Beliktay, Ağustos 2015’ten itibaren Akıl Fikir İşleri (AFI) Şirket Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Yorum(1)

  1. güzel yazı olmuş mikro ve makro influencer lar için açtığımız pazaryerimiz olan https:// fenomenden . com ile ilgili de bir yazı rica edebilirmiyiz sizden

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir