Anasayfa Dijital İletişim İçerik Üreticileri İçin IGTV Nedir
İçerik Üreticileri İçin IGTV Nedir

İçerik Üreticileri İçin IGTV Nedir

2

IGTV Nedir?

Geçtiğimiz gün

, Facebook sahip olduğu özelliklerden birisi olan “video sonrası, video önerme” özelliğini Instagram’a taşıma kararı aldı. Explore-Keşfet bölümünün bir parçası olacak IGTV’yi kullanıcılara açtı. Bu özellik uygulamaya girildiğinde oynatılmaya başladığından arama yapmayı gerektirmiyor. IGTV Instagram ağı üzerinde kurulu yani kanallar da Instagram’daki içerik üreticileri. Böylece insanlar halihazırda takip ettikleri hesapların videolarını izleyip ve yenilerini keşfedebiliyor. Instagram yapısı gereği

, 1 dakikalık videolara izin veriyordu. IGTV ile artık Instagram’a 15 saniyeden 60 dakikaya kadar video yüklemesi yapılabilecek. Ayrıca videoların kilobayt büyüklüğü 3.6 GB’tan daha büyük olabilecek. Bu tür bir dosya büyüklüğü, dizi ve film yüklemelerinin yakın zamanda IGTV’ye taşınma ihtimalini düşündürmeye başladı bile (şahsen beni düşündürdü.).

Bir yeniliğin hızlıca uygulanabilmesi için ve bu yeniliğin insanlar tarafından beğenilebilmesi için onları yönlendiren ve kitlelerin ilgisini çekebilecek kişilere ihtiyaç vardır.

Yeni uzun metrajlı video sistemini insanların kullanımına sunmadan önce Instagram online video üreticileri ile bir araya geldi. Instagram video üreticilerine 10 dakikadan uzun videoları üretmeye ve Instagrama yüklemeye teşvik etti. İlk defa içerik oluşturan bu kişiler, IGTV’nin kullanımına dair büyük oranda kitlelerine “bir tüketim biçimi” sundular. IGTV ilerde başarılı olursa Youtube ile rekabet edebilir bir düzeye gelecektir. Türkiye’de video üretimi konusunda, daha çok reproduction(yeniden üretme) yapıldığından dolayı, komik videoların çoğunlukla izlendiği bir mecra halinde.

İçerik Üreticileri İçin Gelir Elde Etme,

İçerik üreticilerinin IGTV bölümünden para kazanabilmeleri için bir dizi yeni özelliği aktif hale getirildi. İçerik oluşturucuları bu özelliklerle kendi mağazalarına, web sitelerine videolar üzerinden trafik gönderebilecekler. Bu özellik bize gelecekte

, Instagram’ın bu alanı bir reklam bölümü olarak kullanmayı planladığını, ancak şu anda buna hazır olmadığını göstermekte.

OKU  Sosyal Medya Çalışanlarının Özellikleri

Fenomenler İçin IGTV İdeal Bir Platform,

Instagram, mobil ortamda popülerliğini arttırmak isteyen influencer’lar için önemli bir mecra konumundadır. Hikaye anlatımları yaparak, 1 dakikalık video çeken fenomenler, büyük kitlelere ulaşabilmektedir. 1 dakikadan uzun videolar çeken kişiler, videolarının kısa versiyonlarını Instagram’a yükledikten sonra YouTube kitleleri davet etmektedirler. IGTV’nin yeni versiyonu sonrasında, üreticiler takipçilerine daha az klik ile, daha hızlı sonuç ulaştırıyor olacaklar.

IGTV Hub, içerik oluşturucuların yalnızca para kazanmak istedikleri bir mecradan çok, daha fazla ilgi ve popülerlik elde etmek istedikleri bir mecra halini alabilir. Bu yeni mecra, kullanıcılarına yeni bir davranış modeli oluşturabilir.

Facebook tüketiciler tarafından popüler videoların tüketildiği bir mecra olarak algılanmamaktadır, IGTV ile Facebook belki bunun dışına çıkabilir…

Ahmet Beliktay 2011 yılında dijital medya sektörü odaklı ve sosyal medya odaklı blog olan Aristolog.com‘u kurdu. Ahmet Beliktay, Ağustos 2015’ten itibaren Akıl Fikir İşleri (AFI) Şirket Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Yorum(2)

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir