Anasayfa Blog Girişimci ile Esnaf Arasındaki Farklar
Girişimci ile Esnaf Arasındaki Farklar
0

Girişimci ile Esnaf Arasındaki Farklar

0

Girişimci ile esnaf arasındaki kıyaslamayı hep yapmışımdır.

Yazının başında uyarıyorum. Bu içerik kendinizle veya çevrenizdeki insanlarla benzerlik kurabileceğiniz bilgiler içerir. Sürç-i lisan edersem affola…

Ama ne yapayım yazasım var işte…

don draper GIF

Girişimcilik konusu, internetin hayatımıza girmesiyle ciddi manada öne çıkan iş kimliklerinden biri oldu.  Pek çok kişi iş modelini-iş fikrini hayata geçirmek için işletmeler kurdu/kuruyor. Tabi herkes girişimci ve çevremiz girişimcilerden geçilmiyor. Elini sallasan girişimciye değiyor hatta. Bir de seri girişimcilik var bundan bahsetmeyeceğim… Girişimcilerin bu denli artması iş fırsatlarını doğurmuş olsa da “yönetimsel” ve “sürece” dayalı problemlerinde doğmasını beraberinde getirdi. Pek çok girişimci yeni iş modelleri ve fikirler geliştirebilse de bir dizi problemle uğraşmak zorunda kaldı.

Esnaflar ise yeni piyasaya ve onun şartlarına uyum sağlamaya çalışıyorlar. Tabi mobil app, web sayfası vs. çok yeni oldukları konular ama uyum sağlamaya çalışıyorlar.

Mevzu çok uzadı, farklardan bahsetmek istiyorum.

  • Girişimciler tarafından kurulan pek çok işletme; çalışan dostu görünüp, tatlı talı çalışanını götürmekte… Pek çoğu

    , iş yerinde zaman geçirmeye yönlendirici aktiviteler sunarak, işte geçirilen mesaiyi daha eğlenceli göstermeye çalışmaktadır. Esnaflarda ise durum biraz daha farklı, pek çok esnaf az para ama zamanında ödeme gibi bir seçenekle çalışmaktadır.

Game Of Thrones Work GIF

  • Esnafların genelde usta çırak ilişkileri çok öğretici bir süreç sunuyor bağlı bulundukları sektöre. Bu süreçte, meslek ahlakı adı verilen yazısız kural çalışanlara aktarılıyor. Ancak girişimciler tarafından kurulan early birth işletmeler de stajyerler bile daha işi öğrenmeden işten ayrılmaktadır. Ayrıca bir girişimcinin, şirket kültürü oluşturması neredeyse imkansız. Bunun en temel nedeni girişimciler hem çok genç yaşta iş modellerini hayata geçirmeye çalışıyor hem de kurdukları işe karşı çok sabırlı olmadıkları için, işletmelerinin ömrü büyük oranda kısa oluyor. Stajyer 3 aya senior olmuşken

    , parti bitiyor, herkes evine gidiyor…

Mocking Larry David GIF by Curb Your Enthusiasm

  • Esnaf olmak, belli bir profesyonellikten geçiyor. Mesleğin erbabı olmaktan geçiyor aslında, ama girişimcinin fikrinin olması yetiyor. Pek çok girişimci, iş fikri olduğu için bir iş açıyor ama ön araştırmayı yeteri düzeyde yapmıyor.

Excited New Girl GIF

Söylediklerime katılmıyor olabilirsiniz, en olmadı eklemek isteyecekleriniz olabilir. Bir mail kadar uzaktayım, the@ahmetbeliktay.com‘da konu ile ilgili konuşmayı ve bilgi alışverişinde bulunmayı çok isterim. Zira girişimci kimliği gittikçe banker kimliğine benzemeye devam ediyor. Esnaflardaki mevzu son 20 yıldır aynı, esnaf bitmiş, esnaf kan ağlar…

Son GIF yeni mezunlara gelsin, yeni girişimcilere de olabilir… 🙂

money madmen GIF

 

OKU  WOMM: Her Konuşkan Pazarlama Sattırır mı?
Ahmet Beliktay 2011 yılında dijital medya sektörü odaklı ve sosyal medya odaklı blog olan Aristolog.com‘u kurdu. Ahmet Beliktay, Ağustos 2015’ten itibaren Akıl Fikir İşleri (AFI) Şirket Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir