Facebok ve Bilinmeyen Vizyonu

Dijital dünyada hayatta kalmanın yolu; markanızın “nereye gittiğini” belirtmektir. Yeni açılan internet işletmelerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna ek olarak, yeni kapanan internet işletmelerinin sayısı da hızla artmaktadır. Bunun sebebi; yeni işletmelerin doğru bir “vizyon veya misyon” sahibi olmamalarıdır. Vizyon ve misyon kelimeleri size basit ve anlamsız gelebilir. Ancak bu iki kelime işletmenizin çalışanlarına ve takipçilerine “nereye yöneldiğinizi” ve “nereye varacağınızı” anlatır.

Sosyal medya sitelerinin en büyüğü olan Facebook, gizli bir vizyona ve sürekli güncellenen bir misyona sahiptir. 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook şu anda dünyanın en büyük sosyal medya sitesi konumunda…

Facebook’un misyonu; “İnsanlara paylaşım yapma gücü vererek, dünyayı daha açık hale getirmektir.” şeklinde ifade edilmiştir. 2009 yılında duyurulan bu misyon öncesinde Facebook, toplamda 5 misyon çalışması eskitmiştir. Markaların “zamana ve duruma” göre yeni bir misyon çalışması yapması doğru bir karardır. Bu örnekte Facebook’un yeni bir misyon çalışmasına gerek duymasının muhtemel nedenleri; halka açılma, büyüme, reklam çalışmaları, Wall Street etkisi vs.

Facebook doğru marka çalışmaları ile büyümeye devam etmektedir. Dijital dünyada her internet işletmesi; hızlı gelişmekte ve hızlı ölmektedir. Bir internet işletmesinin ömrü “hedefleri ve bunu gerçekleştirebilecek gücü” ile ilgilidir.

Son olarak; gidilecek bir nokta yoksa, varılacak bir yerde yoktur!

Bunlar ilgini çekebilir

eBülten Üyeliği